Konjunktiv II: Утворення

Страшно? А дарма 🙂
авторка статті: Іра Зарицька

Почнемо здалеку: Konjunktiv II – це умовний спосіб в німецькій мові. Ми його будемо використовувати, коли захочемо сказати щось на кшталт “На твоєму місці я би краще вчив німецьку”. “Я вчив би” – оце якраз є отой страшний умовний спосіб, який у нашій мові передається формою минулого часу і часткою “би”.

В німецькій з ним трохи цікавіше, бо використовуються дві часові форми – Präteritum та Plusquamperfekt. “Обоженащо”, подумаєте ви. “Для передачі минулої чи теперішньої події”, відповім я.  

Утворення власне Konjunktiv II: Präteritum 

Саме Präteritum у Konjunktiv I використовується для передачі теперішнього чи майбутнього. Наприклад, щоб сказати: “Якби я завтра мав час, я би з тобою зустрівся” чи “Ви могли б мені сьогодні перетелефонувати?”.

Тут все доволі просто: нам потрібна форма Präteritum необхідного дієслова. Якщо дієслово слабке, то ми нічого не міняємо. Якщо дієслово сильне, то по можливості додаємо умляут та закінчення -е.

Слабкі: machen -> machte -> machte.

Сильні: kommen -> kam -> käme.

Точно так само як у звичайному Präteritum, в особах ich та er/sie/es не будуть додаватися закінчення.

ich machte / käme

du machtest / kämest

er/sie/es machte / käme

wir machten / kämen

ihr machtet / kämet

sie/Sie machten / kämen

Точно так само будуть утворюватися та відмінюватися модальні дієслова.

АХТУНГ! Форми wollte та sollte не отримують умляут.

Утворення власне Konjunktiv II: Plusquamperfekt

А ця форма, як можна здогадатися, вже використовується для минулих подій. “Якби ми вчора зустрілися, я би пояснила тобі граматику”. 

Щоб це правильно сказати німецькою, треба згадати формулу Plusquamperfekt = hatte/war + Partizip II та замінити hatte/war на hätte/wäre. Та-да, ви прекрасні!

Утворення типу Konjunktiv II: würde-Form

Так-так, це не зовсім справжній Konjunktiv II, ця форма насправді називається Kondizionalis. Нею дійсно можна заміняти справжній Konjunktiv, та і в принципі це набагато простіше.

Є Kondizionalis І та Kondizionalis ІІ, які можуть заміняти Konjunktiv Präteritum та Konjunktiv Plusquamperfekt відповідно.

Як це виглядає:

Kondizionalis І: würde machen

Kondizionalis ІІ: würde gemacht haben

Як оці от все використовувати у реченнях, читайте у наступній статті 🙂